16 maja – Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na Aids

 16 maja – Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na Aids

Już po raz 39, w trzecią niedziele maja, na całym świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

W roku 2021 przypada na 16 maja. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS to coroczna akcja, obchodzona od 1985 roku. Od 2011 roku Memoriał koordynowany jest przez GNP+ Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV”.
16 maja na całym świecie Dzień Pamięci obchodzić będzie 1200 organizacji ze 115 krajów. Mimo, że w różnych miejscach dzień ten upamiętniany jest inaczej, jedno działanie jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS.
Jest to również okazja, aby mobilizować nasze społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki i wsparcia dla osób żyjących z HIV.
Dlatego, zgodnie z motywem przewodnim 2021 roku pamiętamy o tych osobach, które odeszły z powodu AIDS, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z AIDS i świętujemy z tymi, którzy żyjąc z HIV, pozostają z nami, ale przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce oraz edukacji.
Na podstawie danych z Państwowego Zakładu Higieny w Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 grudnia 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25.544 osób, odnotowano 3.768 zachorowań na AIDS, 1429 chorych zmarło. Na świecie żyje około 38 mln osób z wirusem HIV. HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie.
W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo . Gorąco zachęcamy do korzystania z PKD, takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży. ​

źródło/grafika: PSSE w Koninie

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) prowadzący bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV znajduje się w Poznaniu, ul. Mickiewicza 5/4, Punkt Pobrań Diagnostyki, poniedziałki, środy, piątki w godzinach od 16:00 do 20:00 (pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30), telefon: 730-110-830 – aktywny w czwartki od 17:30 do 19:00, e-mail punktu: poznanpkd@gmail.com. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie od wielu lat podejmują liczne działania w zakresie profilaktyki HIV/AIDS m.in. szkolenia, konkursy, olimpiady, kampanie itp. Wszystkie działania mają na celu zwiększenie wiedzy oraz świadomości na temat zakażenia wirusem HIV a także przybliżenie problematyki w tym zakresie. Więcej informacji na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. Aids . Źródło: – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – 16.05.2021 r. – Krajowe Centrum ds AIDS (aids.gov.pl) – Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce (pzh.gov.pl)