2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej


To święto wprowadzone ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku.
HISTORIA FLAGI
Flaga to jeden z podstawowych symboli świadczących o tożsamości i przynależności do narodu, Państwa Polskiego. Kolory flagi Polski to biel i czerwień. W tych barwach zawiera się nasza historia walki o wolność i przelanej za ojczyznę krwi (symbol czerwieni), a także czystość duchowa, którą symbolizuje woda, to w naszej fladze oznaczy kolor biały.
Tak jak zmieniały się dzieje Państwa Polskiego, tak też zmieniała się nasza flaga.
Pierwsze wzmianki o fladze zostały zapisane w kronikach Galla Anonima z początków XII wieku. Do roku 1295 flagi każdy rycerz pochodzący ze znamienitego rodu posiadał swoją chorągiew. Dopiero podczas koronacji Przemysła II w 1295 roku na znak zjednoczenia ziem flagę ujednolicono.

Symbole przedstawione na fladze z biegiem lat zmieniano. Cały proces tworzenia flagi uroczyście zakończono w 1320 roku podczas koronacji Władysława Łokietka. Taki wizerunek polskich barw narodowych na fladze pozostał co najmniej do panowania Jagiellonów.

O znaczeniu flagi i godła polskiego świadczą choćby obrazy ówczesnych malarzy, na których przedstawiono bitwy czy ważne uroczystości państwowe z nieodłącznie towarzyszącą flagą narodową.

Nawet po rozbiorach, gdy Polska jako państwo zniknęła z mapy Europy, symbole narodowe które głęboko tkwiły w sercach polaków, zostały zamieszczone na fladze powstania listopadowego w 1830 roku:

Po odzyskaniu niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała swoje symbole narodowe. W dniu 01.08.1919 r. sejm uchwalił ustawę o godle i barwach Rzeczpospolitej Polskiej, które określały wygląd flag, chorągwi i sztandarów. Wówczas rozdzielono flagę narodową i godło Polski:


zdjęcie główne: pixabay.com