28-29 maja ŚWIĘTO FOTOGRAFII W KONINIE

 28-29 maja ŚWIĘTO FOTOGRAFII W KONINIE

Spotkania ze sławami polskiej fotografii, wystawy, bitwa na zdjęcia, zaskakujące tematy i wyzwania, cenne nagrody oraz muzyczne akcenty – taka będzie pierwsza edycja Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021.

W ramach festiwalu, w piątek 28 maja, w kilku punktach miasta pojawią się arcyciekawe wystawy fotograficzne partnerów Festiwalu:
> w Parku Chopina zobaczymy „Makrofotografię” członków KKF FF w Koninie,
> w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie „Rzeczpospolitą Babską „Od POLANEXU do KONWARTU”,
> w Młodzieżowym Domu Kultury i w Domu Kultury Oskard „Konin analogowo” w dwóch częściach,
> w Muzeum Okręgowym w Koninie czynna będzie wystawa fotografii Wojtka Ziemskiego z czterech odsłon projektu „Muzeum Bardów” realizowanego w MOK w ubiegłym roku.

Wszystkie wystawy będzie można zwiedzać przez trzy tygodnie.
28 maja, w CKiS – DK Oskard na miłośników fotografii czekać będzie Marek Lapis i jego projekt „GRANICE BARW”. Artysta w swoich pracach wnika w bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań, próbując zobaczyć barwy „oczami” niewidomych.
Późnym wieczorem, w starej części Konina, zaprosimy uczestników festiwalu na FOTOSPACER pod czujnym okiem warszawskich specjalistów z fotospacery.pl – Tomasza Kulasa i Arkadiusza Uriasza (Arkadio Muralles). Fotograficzne, nocne łowy będą połączone z oprowadzaniem i historycznymi ciekawostkami przygotowanymi przez Damiana Kruczkowskiego.
W drugim dniu festiwalu, 29 maja, szykuje się gorąca FOTOBITWA , w ramach której uczestnicy, w wyznaczonych godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat.
Podczas finału bitwy, który odbędzie się w sali widowiskowej CKiS-DK Oskard, rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą Marek Lapis i Tomasz Kulas oraz oczywiście publiczność.
Najlepsze cztery fotografie zostaną nagrodzone cennym sprzętem fotograficznym, ufundowanym przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.


Na zakończenie I edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021 w Klubokawiarni NOT CKiS – DK Oskard odbędzie się koncert NIEMEGO KINA, poznańskiej formacji artystycznej tworzącej muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łączącej świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach. Nieme Kino to połączenie trzech sztuk: filmu, muzyki i fotografii w jednym przedstawieniu artystycznym. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ 2021 będzie organizowany w formule biennale. Na kolejną odsłonę zaprosimy w roku 2023.
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie a współorganizatorem – Miasto Konin.

żródło: CKiS w Koninie