Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Poznania

 Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Poznania

14 lipca mieszkańcy Poznania będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”. Bus-mobilny punkt diagnostyczny stanie przy Placu Adama Mickiewicza i będzie czynny w godzinach 8:00 – 16:00. Mieszkańcy będą mogli wykonać badania EKG, ciśnienia, saturacji krwi, analizę BMI, wypełnić kwestionariusz dot. nietrzymania moczu i skonsultować wyniki z lekarzem specjalistą – urologiem.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” ma służyć zmianie nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcić Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Lipiec będzie poświęcony profilaktyce w zakresie urologii i ginekologii.

Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania – informują koordynatorzy kampanii.

Elementem niezwykle ważnym w diagnostyce pęcherza nadreaktywnego i NTM (nietrzymanie moczu) jest wywiad lekarza z pacjentem. Na podstawie takiej rozmowy jest on w stanie ocenić rodzaj oraz nasilenie dolegliwości. W związku z intymnym charakterem choroby pacjenci decydują się na wizytę u lekarza kiedy objawy są znacznie nasilone i utrudniają normalne funkcjonowanie pacjenta. W takich sytuacjach schorzenie może być już w zaawansowanym stadium rozwoju. Dlatego profilaktyka w tym zakresie jest tak istotna” – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, ekspertka Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia.

W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu obszarowi profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu zrealizowane zostały bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec to miesiąc urologii oraz ginekologii, sierpień – reumatologii, a wrzesień związany jest z chorobą Alzheimera.