Chcą mieć większe dochody

 Chcą mieć większe dochody

Żądamy zmian w sposobie finansowania samorządów – mówią przedstawiciele miast i gmin z terenu powiatu konińskiego. Dziś o propozycjach rządu w tej sprawie dyskutowali podczas roboczego spotkania w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Do tej pory były to udziały z tytułu podatku CIT i PIT, a teraz ma być to udział w dochodach podatnika zamieszkałego na danym terenie, ta kwota z założenia w teorii ma się podwoić w porównaniu z obecnym systemem – powiedział Dariusz Giza, dyrektor generalny Propolis Consulting.

Z roku na rok samorządy odczuwają co raz większe kłopoty ze spięciem budżetów po stronie wydatków bieżących, to jest największy problem dla samorządów… Chodzi nam o bardzo jasny czytelny system, który wreszcie pozwoli normalnie funkcjonować skarbnikom gmin – powiedział Ryszard Nawrocki, członek zarządu powiatu konińskiego.

Sytuacja finansowana pogarsza się każdego roku od 2020, 21 przyniósł kolejną niespodziankę, 22 też, 23 udało się zamknąć, a 24 mamy nowe problemy a przed nami zmiana nie wiemy co nas czeka – powiedziała Barbara Fabiszak, skarbnik gminy Rzgów.

Apelujemy do rządu o wsłuchanie się w głos gmin wiejskich i podjęcie słusznych decyzji, jeśli chodzi o finansowanie samorządów i w ogóle reformy systemu finansowania jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego – powiedział Paweł Szczepankiewcz, wójt gminy Wierzbinek