Czarne chmury nad elektrownią ?

 Czarne chmury nad elektrownią ?

O możliwości zamrożenia prac związanych z projektem budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie – pisze dziś portal bankier.pl. Zdaniem autora artykułu taką informację przedstawiciele rządu mieli przekazać zarządowi ZE PAK. Spółka nie komentuje jednak tych doniesień.

Perspektywa budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej, podobnej do tej – koreańskiej – to od kilkunastu miesięcy jeden z najważniejszych tematów rozmów w regionie konińskim. Wszyscy liczą bowiem, że będzie kołem zamachowym rozwoju tego obszaru.

Jeżeli dojdzie do wybudowania elektrowni atomowej w Koninie, to wiadomą rzeczą jest to, że jest to gigantyczny zastrzyk kapitału i inwestycji. To są miejsca pracy dla wszystkich osób dla bazy gastronomicznej i noclegowej, jeszcze można wymieniać i wymieniać – powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK, wypowiedź z listopada 2022 roku.

Plan ulokowania w regionie atomu miał przychylność rządu PiS. Kontrolowana przez skarb państwa spółka PGE stała się częścią konsorcjum, powołanego do budowy elektrowni. Inwestycja miała też poparcie prezydenta Andrzeja Dudy.

O swoim poparciu dla konińskiego atomu zapewniali też kandydaci w wyborach, zarówno krajowych, jak i europejskich.

Ja zamierzam działać na poziomie europejskim, że ta lokalizacja tu w Polsce, bo to nie będzie wcale takie proste – powiedział Michał Wawrykiewicz, Europoseł Elekt.

Władze miasta nie wierzą jednak w prawdziwość informacji o zamrożeniu planów budowy elektrowni.

Spółka ZEPAK nie komentuje informacji o zamrożeniu prac, której mają doprowadzić do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.