Czekają na górników i energetyków
Do tej pory wiele się o tym mówiło, teraz przyszedł czas na konkretne działania. Biura trzech wyspecjalizowanych agencji w Koninie czekają na górników i energetyków, którzy z uwagi na kres przemysłu paliwowo-energetycznego w naszym regionie, zostali postawienie przed dylematem, co dalej ? Partnerzy projektu „droga do zatrudnienia po węglu” pomogą w przekwalifikowaniu, znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej firmy.
Na rozpoczęcie tego projektu górnicy i energetycy z subregionu konińskiego czekali od wielu miesięcy.
Wszystko jest rękach teraz naszych partnerów, którzy zajmują się przeprowadzeniem pracownika zwolnionego z kopalni do nowego miejsca pracy i tu liczę na to, że zrobią wszystko, bo my przywieźliśmy pieniądze z Komisji Europejskiej do Polski, a w rękach naszych partnerów jest teraz dobrze skorzystać z tych pieniędzy i żeby one trafiły bezpośrednio do pracownika – powiedziała Alicja Messerszmidt, Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Kadra” Przy PAK KWB Konin S.A.
Projekt „Droga do zatrudnienie po węglu” zakłada pomoc dla zwalnianych pracowników w znalezieniu nowego miejsca pracy lub założeniu nowej firmy. Obecnie w Koninie wsparcie dla górników i energetyków w tym zakresie oferują trzy wyspecjalizowane agencje.
Jest to bezprecedensowa inicjatywa w skali UE, zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego uczestniczymy w licznych spotkaniach z uczestnikami projektu z pracodawcami, żeby ich o tym poinformować, dzięki czemu to zainteresowanie jest co raz większe, z miesiąca na miesiąc, co oznacza, że idziemy w dobrym kierunku – powiedziała Magdalena Kacała.
Oprócz uczestników projektu korzyści czekają także na pracodawców, którzy zdecydują się na stworzenie nowych miejsc pracy dla górników i energetyków. Chętnych do podjęcia takiego zatrudnienia nie brakuje.
Do dzisiejszego dnia mamy 50 osób w programie, na różnym etapie zaawansowania, część jest w trakcie weryfikacji, ale mamy też uczestników programu, już którzy pracują bezpośrednio z doradcami na rzecz zdobycia nowej pracy – powiedział Paweł Banczew, kierownik Centrum Pracy Jobfirst w Koninie.
Pracownicy odchodzący z sektora paliwowo-energetycznego mogą także sami rozpocząć działalność gospodarczą. W tym zakresie wsparcie oferuje Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jesteśmy bardzo zbudowani dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców regionu Wielkopolski Wschodniej, nie sądziliśmy, że już pierwszego dnia naboru zainteresowanie będzie tak ogromne. Przyjęliśmy 25 formularzy, jest to dowód na bardzo duże pokłady przedsiębiorczości u mieszkańców regionu – powiedziała Sylwia Jędro, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W sumie na wsparcie w drodze do zatrudnieniu po węglu będzie mogło liczyć ok. 2200 osób z obszaru wielkopolski wschodniej. Koszt projektu to ponad 257 milionów złotych.