Gorący finał Festiwalu

 Gorący finał Festiwalu

Najpierw głośny i długi na kilkaset metrów korowód ulicami Konina, potem wręczenie aplauzów i wreszcie kilkugodzinny, energetyczny koncert na placu targowym. Tak wyglądał ostatni dzień 44. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2024. Największe wydarzenie kulturalne w naszym mieście znów okazało się ogromnym sukcesem.

Dla wielu z tych młodych artystów była to najdłuższa impreza w życiu. Rozpoczęła się po godzinie 16, przed Konińskim Domem Kultury, skąd uczestnicy 44. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w długim na kilkaset metrów korowodzie, prowadzeni przez orkiestrę dętą, ruszyli ulicami Konina.

To był pokaz prawdziwych dziecięcych radości i entuzjazmu, które co roku w uczestnikach wyzwala koniński Festiwal. To dla tych emocji tu przyjeżdżają, to dlatego na to wydarzenie czekają cały rok. I jego tegoroczna odsłona nie zawiodła ich oczekiwań.

Po kilkudziesięciu minutach marszu korowód dotarł na plac targowy, który – z powodu remontu na placu Wolności – debiutował w roli gospodarza gali finałowej Festiwalu. Tam najpierw odbyła się ceremonia wręczenia aplauzów, czyli festiwalowych nagród i wyróżnień.

W każdej kategorii, a było ich kilkanaście, wręczano wyróżnienia oraz brązowe, srebrne i złote aplauzy.

Wysoki poziom festiwalu podkreślali też jego jurorzy.

Po wręczeniu aplauzów przyszedł czas na najważniejsze – czyli koncert galowy, podczas którego wystąpili wszyscy nagrodzeni.

Spiewali mali i więksi, soliści i zespoły. Były też zapierające dech w piersiach prezentacje taneczne.

Koncert trwał blisko 4 godziny. Dzięki transmisji w internecie, oglądała go cała Polska.

Grand Prix festiwalu wywalczyli śpiewający duet słowcko-ukraiński Polina Babii i Denys Hryszczuk oraz taneczna formacja Lemono 4 z Warszawy. Konińscy artyści zdobyli łącznie 7 aplauzów.