Grzymiszew ma obwodnicę

 Grzymiszew ma obwodnicę

Jest szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Dzięki nowej obwodnicy Grzymiszewa ruch tranzytowy został wyprowadzony poza tą miejscowość, leżącą w granicach gminy Tuliszków. Inwestycja kosztowała blisko 19 milionów złotych.

Sznur pojazdów, w tym ogromna liczba ciężarówek. Taki widok dla mieszkańców Grzymiszewa w gminie Tuliszków przez lata był codziennością, ale teraz z tym koniec, bo miasto właśnie doczekało się obwodnicy.

Jest to obwodnica, która jest usytuowana w ciągu drogi krajowej nr 72. Droga ta prowadzi do autostrady A2, więc jest bardzo strategiczną drogą – powiedziała Alina Cieślak, Rzecznik Prasowy Poznańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na jej powstanie mieszkańcy Grzymiszewa czekali od wielu lat.

Jest to niewątpliwie bardzo ważna długo wyczekiwana i pożądana inwestycja, która już w moim mniemaniu od teraz wpływa na bezpieczeństwo, jakość życia mieszkańców oraz na komfort podróżujących drogą krajową kierowców – powiedziała Ewelina Piwońska-Kubiak, Burmistrz Tuliszkowa.

Tak właśnie miało być, o czym w momencie rozpoczynania jej budowy, w czerwcu 2021 roku mówił ówczesny wiceminister infrastruktury.

Ułatwienie przejazdu przez Grzymiszew, tranzytem wszystkich tych którzy przejeżdżają tą częścią krajowej 72 wyciągnięcie tego ruchu poza obrzeża miasta zmniejszenie emisji spalin i poprawa jakości życia – powiedział Rafał Weber, były minister Infrastruktury.

W ramach wartej 19 mln zł inwestycji powstało niemal 1,5 kilometra nowej drogi. Wykonano również dwa ronda, dodatkowe jezdnie do obsługi ruchu lokalnego oraz ścieżki pieszo-rowerowe.

Zależy nam na tym, żeby to służyło lokalnym mieszkańcom, bo przypomnijmy, że DK 72 przebiegająca przez Grzymiszew będzie służyła do tego ruchu lokalnego, a co najważniejsze tranzyt będzie już odbywał się obwodnicą i nie będzie tego ruchu tranzytowego w Grzymiszewie – powiedziała Alina Cieślak, Rzecznik Prasowy Poznańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Grzymiszewa powstała w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020- 2030. W Wielkopolsce w sumie zostanie zrealizowanych osiem takich inwestycji.