Jest decyzja Watykanu w sprawie bp Edwarda Janiaka

 Jest decyzja Watykanu w sprawie bp Edwarda Janiaka

Dzisiaj na stronie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce opublikowany został komunikat w sprawie biskupa seniora diecezji włocławskiej Edwarda Janiaka.

Przypomnijmy, że o sprawie bp E. Janiaka zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich pt „Zabawa w chowanego”. W filmie bp Janiak został przedstawiony jako osoba, która mimo wiedzy o molestowaniu seksualnym przez księży w parafiach znajdujących się na terenie diecezji kaliskiej, zaniechał dalszych kroków w sprawie. Co za tym idzie nie stanął w obronie niepełnoletnich ofiar molestowania.

W komunikacie wydanym przez nuncjaturę m.in. czytamy: „W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

  • Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.
  • Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.
  • Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz ,,Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć„.

Diecezja kaliska poinformowała, że przyjmuje i zastosuje decyzje Stolicy Apostolskiej, jednak nie będzie udzielać komentarzy w tej sprawie.

fot.Ewa Kotowska Rasiak/ekai.pl