Konińskie placówki pamiętają. Uczniowie posprzątali groby i zapalili znicze

 Konińskie placówki pamiętają. Uczniowie posprzątali groby i zapalili znicze

W okolicy dnia Wszystkich Świętych w naszym kraju przeprowadzanych jest wiele akcji mających na celu propagowanie pamięci o zmarłych oraz szczególne upamiętnienie osób, które przed śmiercią zapisały się w historii – tej ogólnonarodowej jak i lokalnej.

 „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Do trwającej w tym roku 4 edycji akcji przyłącza się coraz więcej placówek (w zeszłym roku było ich prawie 11 tysięcy).

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różne działania, które zgłaszają poprzez wypełnienie specjalnej ankiety. Mogą między innymi przygotować gazetki ścienne poświęcone postaciom ważnym dla historii, prace plastycznych nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, uporządkować bezimienne i opuszczone groby w okolicy czy stworzyć prezentacje dotyczące rodzinnych pamiątek przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Do akcji przyłączyły się również konińskie szkoły.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej uporządkowali grób swojej patronki Zofii Urbanowskiej. Zapalili również znicze i złożyli świeże kwiaty.

Natomiast słuchacze wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego porządkowali zapomniane mogiły cmentarza ewangelickiego w Koninie. Słuchacze zapalili także na grobowcach symboliczne znicze.
Jak podają na swojej stronie udział w akcji miał na celu nie tylko skłonienie podopiecznych do refleksji na temat przemijania, ale także uwrażliwienie ich na potrzebę pielęgnowania pamięci o dawnych mieszkańcach naszego miasta

Akcja wciąż trwa, a jej finał zaplanowany jest na piątek, 28 października.

źródło: zscku.konin.pl oraz facebook.com/sp1konin