Muzeum poszukuje pamiątek z czasów powstania wielkopolskiego

 Muzeum poszukuje pamiątek z czasów powstania wielkopolskiego

Trzy lata temu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zainaugurowało zbiórkę pamiątek związanych z historią zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś zaprasza miłośników wielkopolskiej przeszłości do udziału w kolejnej edycji akcji „Podziel się swoją historią”.

Pozyskane w czasie jej trwania pamiątki staną się częścią ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, której otwarcie planowane jest na 2024 r. W jubileuszowym roku 100-lecia wybuchu zwycięskiego dla Wielkopolan zrywu niepodległościowego, zapadła decyzja o budowie nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Już wkrótce nowe Muzeum i jego ekspozycja staną się godnym upamiętnieniem zwycięskiego powstania– wydarzenia ważnego nie tylko dla lokalnej, ale i ogólnopolskiej historii. Prace związane z powstaniem nowej siedziby Muzeum nieustannie trwają. Od 2018 r. prowadzona jest również zbiórka pamiątek, które pozwolą w przyszłości wzbogacić muzealną ekspozycję.
Zapoczątkowana trzy lata temu akcja „Podziel się swoją historią” przyniosła zaskakujące rezultaty. Dzięki ofiarności Darczyńców do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości trafiło ponad 800 muzealiów. Dary w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin będą wkrótce stanowić cenne uzupełnienie nowej ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości cały czas poszukuje pamiątek, które pozwolą wzbogacić nową wystawę: przedmiotów dużych i drobnych, tych, które towarzyszyły powstańcom na froncie i tych, które przedstawią tamtą epokę: fotografii, listów, pamiętników, broni, sztućców, fragmentów mundurów i flag, po domowe sprzęty codziennego użytku. Pozwolą one w nowym budynku Muzeum zbudować klimat czasów, w których nasi przodkowie stali się bohaterami.

Wszystkich, którzy chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego Muzeum, dzieląc się rodzinnymi pamiątkami i związaną z nimi historią, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do kontaktu: – tel.: (61) 853 19 93 – e-mail: odwach@wmn.poznan.pl

źródło/grafika: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu