„Pętla taktyczna” czyli egzamin dla przyszłych terytorialsów

 „Pętla taktyczna” czyli egzamin dla przyszłych terytorialsów

52 rekrutów przystąpiło wczoraj do żołnierskiego egzaminu. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną” a ci, którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kandydaci na żołnierzy ostatni sprawdzian zdawali na poligonie w Wyciążkowie koło Leszna. Właśnie dobiega końca „szesnastka”, czyli kolejne szkolenie podstawowe w 12 WBOT. Nowi żołnierze doskonale wiedzą, że na tym nie kończy się ich nauka żołnierskiego rzemiosła. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji.

„Egzamin który dziś się zakończył miał na celu miała na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia i przygotowania kandydatów na żołnierzy OT. Egzamin rozpoczął się alarmem i wymarszem w rejon działań gdzie rekruci zostali wprowadzeni w sytuację taktyczną. W czasie „pętli” sprawdzeniu podlegały umiejętności nabyte w trakcie szkolenia takie jak: posługiwanie się uzbrojeniem, maską przeciwgazową, nawigowanie przy pomocy busoli, udzielanie pomocy medycznej na polu walki.” – mówi ppor. Tomasz Molski dowódca kompanii szkolnej.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27 marca, o godzinie 10:00, na terenie jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ostatnie szkolenia mocno różnią się od poprzednich. Ma to związek z pandemią COVID-19. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemicznymi. Z powodu obostrzeń, na cały okres szkolenia, do każdej z grup przydzieleni zostali stali instruktorzy a grupy szkoleniowe są separowane od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz żywienia. Dowódcy na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Wszyscy rekruci przed rozpoczęciem szkolenia zostali poddani testom na obecności koronawirusa i dopiero negatywny wynik pozwalał na przekroczenie bram jednostki. Z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, przysięga odbędzie się bez udziału gości a będzie transmitowana w Internecie.

źródło/zdjęcie: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej