Pleszew samorządem prorodzinnym

 Pleszew samorządem prorodzinnym

Pleszew może posługiwać się tytułem Samorząd PRO FAMILIA 2021. Zwycięzców konkursu ogłosiła 13 maja podczas międzynarodowej konferencji V4+ COALITION PRO FAMILIA minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zaznaczył, że to rodzina, będąca podstawową komórką społeczną, jest – obok państwa – najlepszym wynalazkiem ludzkości. Zapewnił, że rząd będzie nadal dbał o to, by wymagania i potrzeby rodzin były zaspokajane.
Pleszew zwyciężył w kategorii gmina miejsko-wiejska.
W mieście wprowadzono możliwość wynajmu mieszkań z opcją wykupu. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi finansowania, z oferty mogą skorzystać także rodziny nieposiadające zdolności kredytowej. W gminie działa również program „Mieszkanie za remont”, umożliwiający odliczenie z czynszu kosztów remontu mieszkania, znajdującego się w zasobach mieszkaniowych miasta. W szczególnych sytuacjach rodziny otrzymują mieszkanie komunalne na preferencyjnych warunkach. Lokalna Karta Dużej Rodziny przysługuje natomiast także wielodzietnym rodzicom dzieci usamodzielnionych. Dzięki niej, rodziny mogą korzystać np. z bezpłatnych miejsc parkingowych.

Aby polityka rodzinna była skuteczna, ważna jest współpraca rządu z gminami i organizacjami pozarządowymi. Dziś nagrodziliśmy samorządy, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest rodzina i tworzą dla niej optymalne warunki do życia. Zwycięzcom serdecznie gratuluję i liczę na kolejne wspólne działania, mające na celu podnoszenie rangi rodziny w naszym kraju

powiedziała minister Marlena Maląg – i dodała:

Ważne, by samorządowcy w swoich działaniach rozróżniali politykę prorodzinną od tej socjalnej. To kluczowe byśmy wspólnie działali na rzecz poprawy dobrostanu wszystkich rodzin, a nie tylko dawali oparcie tym w kryzysie.

W konkursie Samorząd PRO FAMILIA 2021 nagrodzono najlepsze i najszerzej prowadzone działania prorodzinne władz lokalnych. Do udziału zgłosiło się 236 gmin, które zaprezentowały swoje osiągnięcia, a także podzieliły się planami na przyszłość. Ostatecznie wybrano 5 gmin. Dodatkowo zostały przyznane 3 Wyróżnienie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz 2 Wyróżnienia Specjalne Kapituły.

źródło: MRiPS
zdj. pleszew.pl