Pożar budynku w Kawnicach

 Pożar budynku w Kawnicach

3 kwietnia po godzinie 18:00 straż pożarna w Koninie otrzymała wezwanie w związku z pożarem budynku gospodarczego w Kawnicach, gm. Golina.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar parterowego budynku gospodarczego z pomieszczeniem mieszkalnym. W budynku znajdowało się pięć pomieszczeń, z czego  dwa objęte były pożarem. Ponadto w całym budynku panowało silne zadymienie. Według relacji sąsiadów oraz przybyłego współwłaściciela, budynek od dłuższego czasu nie był użytkowany. 

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego wykonali dostęp do pomieszczeń przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Następnie ratownicy podali wodę na palące się elementy wyposażenia pomieszczeń budynku oraz na nieużytkowe poddasze, w celu ugaszenia palącej się więźby dachowej. W trakcie prowadzonych działań strażacy zauważyli 11 kg butlę z gazem propan – butan, która była nadpalona i miała uszkodzony zawór bezpieczeństwa przez który wydobywał się gaz. Butla została wyniesiona na zewnątrz i zanurzona w metalowej beczce z wodą, w celu kontynuacji chłodzenia, aż do całkowitego opróżnienia gazu. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do wynoszenia nadpalonych elementów wyposażenia budynku i dogaszaniu ich  wodą na zewnątrz. 

W zdarzeniu brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie oraz druhowie z OSP Kawnice, OSP Golina i OSP Węglew.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski 

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Koninie, OSP w Golinie