Ostrów Wielkopolski: Badania przesiewowe w kierunku czerniaka

 Ostrów Wielkopolski: Badania przesiewowe w kierunku czerniaka
Już w najbliższy weekend w Ostrowie Wielkopolskim mieszkańcy Aglomeracji, w tym Ostrowa Wielkopolskiego, będą mogli poddać się badaniom przesiewowym w kierunku czerniaka.

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem i możliwością tworzenia przerzutów. Jednak usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie ponad 90% chorych. Badania przesiewowe w kierunku czerniaka będzie można wykonać w Ostrowie Wielkopolskim już w najbliższy weekend, w dniach 18-20 czerwca, w godzinach 9.00-19.00. Na parkingu przed Centrum Aktywności Lokalnej przy Alejach Powstańców Wielkopolskich wypatrujcie żółto – niebieskiego busa z logo „Stop! Czerniak”. Tam zostaną wykonane badania.

Pamiętajcie, że profilaktyka to klucz! Każda chwila poświęcona na badanie teraz, zmniejsza ryzyko zachorowania w przyszłości. Rejestracja na badania profilaktyczne w ramach programu „Stop! Czerniak” trwa. Zapisy odbywają się w dwóch formach: pod numerem telefonu 731 541 455 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-21.00 oraz na stronie www.stopczerniak.ako.pl. Zdrowie jest wartością najważniejszą. Nie zastanawiajcie się i zarejestrujcie się na badanie profilaktyczne – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

“Stop! Czerniak” to akcja, która dedykowana jest wszystkim mieszkańcom Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, także ostrowianom. Badania wykonywane zostaną bezpłatnie dla osób w wieku 50-64 lata. Dla osób spoza tej grupy wiekowej badanie będzie możliwe – w korzystnej cenie 100 złotych..

Takie badanie trwa około pół godziny i polega na tzw. mapowaniu ciała i oznaczeniu wszystkich zmian skórnych. Następnie wynik badania konsultowany jest z lekarzem dermatologiem, a wynik przesłany zostaje listownie do pacjenta. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wraz z wynikiem badania przesłane zostaje skierowanie do lokalnej poradni dermatologicznej w celu kontynuacji diagnostyki i leczenia. Dodatkowo osoby, które otrzymają skierowanie zostaną o tym fakcie poinformowane telefonicznie.

Celem programu jest zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych skóry oraz zwiększona dostępność konsultacji dermatologicznych.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim