Uroczysta promocja w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu

 Uroczysta promocja w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu

Blisko 160 absolwentów Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zdobyło awans na pierwszy stopień aspirancki. Uroczysta promocja z udziałem Komendanta Głównego PSP odbyła się w Poznaniu.

Promocja – tak w strażackim żargonie nazywa się ceremonia zakończenia nauki w szkole aspirantów i zdobycia pierwszego awansu. To dzień, który każdy strażak pamięta do końca życia.

Dzisiaj jest dzień, kiedy dotarliście do mety pierwszego etapu, jakim jest promocja na pierwszy stopień aspirancki, pokazaliście siłę i determinacje i nie pozwoliliście aby coś przekreśliło wasze marzenia – powiedział st. bryg. Andrzej Zajączkowski, Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W tym roku udało się to blisko 160 strażakom. Choć łatwo nie było.

Proces kształcenia jest bardzo złożony, trwa dwa lata począwszy od semestru unitarnego na poligonie szkolnym, kolejne trzy semestry kadeci spędzają w murach szkoły, z uwagi na zawód do których przygotowujemy adeptów pożarnictwa. Mają oni zajęcia praktyczne oraz ćwiczenia, wiedzę weryfikują podczas realnych zdarzeń pełniąc służbę w jednostce szkolnej ratowniczej gaśniczej – powiedział kpt. Michał Bajur, oficer prasowy Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Młodszy aspirant Krzysztof Lorentz, prymus swojego rocznika, swoją przygodę ze strażą rozpoczął w 2014 r. od Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Raciąż.

Pomysł do przyjścia do szkoły aspirantów PSP w Poznaniu narodził się gdy w mojej rodzinnej miejscowości zaczęła powstawać jednostka PSP i po tym zdecydowałem się tam służyć – powiedział mł. asp. Krzysztof Lorentz, prymus rocznika.

Teraz absolwenci będą mogli dalej piąć się po szczeblach strażackiej kariery.

Promocja absolwentów kadetów i słuchaczy to wyjątkowe wydarzenie każdej szkoły pożarniczej, wieńczy wysiłek kadry i słuchaczy, to ważna chwila zwłaszcza dla was słuchaczy, ponieważ otwiera drogę do dalszej służby w jednostkach organizacyjnych PSP – powiedział nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny PSP.

Oprócz funkcjonariuszy PSP certyfikaty zdobycia umiejętności związanych z bezpieczeństwem pożarowym odebrało 15 osób spoza struktur straży państwowej.