W centrum Poznania plenerowa wystawa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”

 W centrum Poznania plenerowa wystawa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od niedzieli w centrum Poznania można oglądać wystawę plenerową „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. W poniedziałek w stolicy Wielkopolski odbędą się główne uroczystości w 65. rocznicę robotniczego zrywu.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Wystawa upamiętnia i przypomina okoliczności wybuchu robotniczego zrywu sprzed 65 lat.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Od niedzieli jest prezentowana w Poznaniu, przy Centrum Kultury Zamek. W lipcu zostanie pokazana w Warszawie, później odwiedzi najważniejsze miasta Wielkopolski.

Jak podali twórcy wystawy, wielkoformatowa, plenerowa ekspozycja podzielona została na dwie zasadnicze części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 – jego przyczyn i konsekwencji. Druga mówi o sile jego pamięci, która po 1981 r. „stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań”.

Prezentowane na wystawie archiwalne fotografie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i zbiorów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Na wystawie po raz pierwszy prezentowane są także unikatowe fotografie, pozyskane w ostatnich latach przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

źródło:PAP