Wielkopolska hala widowiskowo-sportowa stanie w Plewiskach

 Wielkopolska hala widowiskowo-sportowa stanie w Plewiskach

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński już w październiku zapowiadał plany budowy hali widowiskowo-sportowej w Wielkopolsce. Dziś podczas konferencji prasowej ogłosił lokalizację hali, a także szczegóły inwestycyjne. Stanie ona w Plewiskach.

W Polsce jest pięć hal o pojemności powyżej 10 tys. osób – w Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Najbliżej Poznania zlokalizowana jest Atlas Arena w Łodzi, która jest od niego oddalona o ponad 200 km. Tego typu obiektu nie ma w całej zachodniej Polsce.

Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala w Plewiskach ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu – podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Hala w Plewiskach – gdzie stanie dokładnie?

Na miejsce budowy hali wybrano teren za stadionem GOSiR w Plewiskach. Nieruchomość o powierzchni 200 ha jest własnością gminy Komorniki. Lokalizacja jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów komunikacyjnych. Od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, od południa autostrada A2 – w równej odległości węzeł Poznań – Zachód oraz Poznań-Komorniki. Stadion byłby również zlokalizowany blisko lotniska Poznań – Ławica oraz linii kolejowej E-20 Warszawa – Poznań – Berlin;

Przed konferencją prasową wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wójt gminy Komorniki Jan Broda podpisali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu list intencyjny. Obie strony wyraziły w nim chęć podjęcia współpracy w celu realizacji na terenie województwa wielkopolskiego wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.

Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu – mówi wojewoda.

Pierwszym istotnym krokiem w budowie hali w Plewiskach jest ogłoszenie konkursu architektonicznego. Odbędzie się on pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie projektowania ze zwycięzcą konkursu. Z uwagi na przedmiot konkurs będzie miał charakter międzynarodowy.

Jak podkreśla wojewoda na ten moment nie sposób mówić o budżecie na realizację projektu, ponieważ kwota niezbędna do wybudowania hali będzie pochodną rozstrzygnięcia konkursu. Dodaje, że przejście dwóch pierwszych kroków, czyli konkursu oraz uzyskania projektu technicznego hali, będzie doskonałym punktem wyjścia do uzyskania środków na jej budowę.

źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu