Wkrótce ruszy budowa cmentarza

 Wkrótce ruszy budowa cmentarza

Jeszcze w tym roku, a być może tuż po wakacjach rozpocznie się budowa nowego cmentarza komunalnego w Koninie. Miasto ma już gotową dokumentacje tej inwestycji i jest przygotowane do jej przeprowadzenia.

Mamy pozwolenie na budowę i projekt. Kosztorys na ten I etap opiewa na kwotę 27 milionów zł. Na pewno do końca wakacji chcielibyśmy do tego przetargu przystąpić. Cały czas trwają analizy skąd wziąć pieniądze, czy to będzie jakieś zobowiązanie, czy inny mechanizm – powiedział Paweł Adamow, zastępca prezydenta Konina.

Mógłby on polegać na wykorzystaniu pieniędzy zaplanowanych jako wkład własny na poczet innych inwestycji. Przykładem zastosowania tego mechanizmu jest budowa kładki nad kanałem Ulgi.

Mieliśmy tam 9 milionów wkładu własnego i zawnioskowaliśmy do Funduszy Europejskich o te 9 mln i to nam zwolniło jako wkład własny. Będzie je można wykorzystać, ale może też się nie obyć bez zaciągania kredytu – powiedział Paweł Adamow, zastępca prezydenta Konina.

W I etapie budowy nekropolii powstaną ogrodzenie, alejki, dom pogrzebowy oraz parkingi. Dojazd do cmentarza będzie prowadził od ulicy Przemysłowej. Jeśli prace ruszą po wakacjach, to nowy cmentarz może zostać otwarty już w przyszłym roku.