Zabezpieczyli prawie 1,8 tony narkotyków

 Zabezpieczyli prawie 1,8 tony narkotyków

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzili działania na terenie Wielkopolski, w tym w Koninie. Rozbili oni grupę przestępczą zajmującą się przemytem, produkcją i handlem dużymi ilościami narkotyków w tzw. darknecie.

Policjanci zajmowali się rozpracowaniem jednego z forów internetowych od dłuższego czasu. Oferowano tam sprzedaż przeciwbólowych leków narkotycznych, psychotropów oraz bardzo dużych ilości narkotyków w postaci tzw. kryształu 3-CMC i pochodnych mefedronu. Policjanci pod koniec czerwca na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego przeprowadzili swoje działania w 8 lokalizacjach.

W jednym z domów jednorodzinnych pod Koninem na gorącym uczynku, podczas procesu wytwarzania narkotyków, zatrzymano m.in. dwóch mężczyzn w wieku 52 i 29 lat. Ujawnili również miejsca, w których ukrywano dokumenty służące do legalizowania majątku pochodzącego z przestępczej działalności, gotowe narkotyki oraz linie produkcyjne służące do ich wytwarzania.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów, dwie linie produkcyjne, gotówkę w kwocie około 400.000 zł i szereg nośników elektronicznych. To największa jak dotąd ilość narkotyków zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie. Ich czarnorynkowa wartość wynosi ponad 17 mln złotych.

Zabezpieczone linie produkcyjne pozwalały wytwarzać tygodniowo nawet 700 kg narkotyków. Z zabezpieczonych narkotyków można było wytworzyć kilka milionów porcji dilerskich. Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt. Za przemyt narkotyków, ich wytwarzanie i posiadanie oraz inne przestępstwa, aresztowanym grozi im kara 20 lat pozbawienia wolności.