Zyskają nowe drogi

 Zyskają nowe drogi

Po wybudowaniu nowej drogi krajowej gmina Rychwał otrzyma w zarząd sieć dróg dojazdowych, ale będzie musiała płacić za ich utrzymanie. To efekt porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Zyska nie tylko gmina, ale przede wszystkim kierowcy.

Będzie rozbudowana droga krajowa. Będą również drogi dojazdowe. Te ostatnie staną się własnością gminy Rychwał.

My zyskamy w kontekście takim, że określona liczba km dróg dojazdowych, chociażby w Siąszycach będą wiadukty dojazdowe gospodarstwa, nie mogą być przecięte to wszystko wymusza na projektancie całą masę wykonania dróg dojazdowych – powiedział Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Podczas sesji rady miejskiej radni opowiedzieli się za przejęciem od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – jezdni dodatkowych, a to oznacza, że gmina będzie ponosiła koszty ich utrzymania.

Cokolwiek się wydarzy to my będziemy musieli zadbać o dodatkowe zabezpieczenie… To właśnie na nas spadnie obowiązek utrzymania, czy to w okresie zimowym czy letnim – powiedział Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Nowa droga powstanie na odcinku 43 km i połączy Konin z Kokaninem. Częściowo na terenie gminy Rychwał będzie miała inny przebieg niż dotychczasowa droga krajowa nr 25.

Ja się cieszę, że w gminie Rychwał mieszkańcy mimo wielu wątpliwości, to jednak przyjęli z ogromnym zrozumieniem i chylę czoła za to, bo to przecież nie jest wymysł burmistrza Stefana Dziamary, to jest inwestycja centralna, my nie mamy właściwie żadnego znaczenia, żeby zmienić jej przebieg, bo o tym decyduje główny inwestor – powiedział Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Rozbudowa drogi krajowej nr 25 ruszy w przyszłym roku.