Grają od 110 lat

 Grają od 110 lat

Były gratulacje, życzenia, urodzinowy tort i wyjątkowy koncert. Tak jubileusz sto dziesięciolecia działalności świętowała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie. W gali z tej okazji udział wzięło ponad 100 osób.

Orkiestra dęta OSP Rzgów gra już od ponad 110 lat. Pierwszy koncert dała w 1913 roku, a już 8 lat później w Koninie witała samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Dla wielu muzyków gra w niej to rodzinna tradycja.

Obecnie orkiestra liczy 22 muzyków. Uświetnia obecnością każdą uroczystość w gminie, reprezentuje i rozsławia Rzgów i powiat koniński w Polsce.

Od 17 lat do tego poświęcenia pasji namawia Mirosław Pacześny. Kapelmistrz rzgowskiej orkiestry najbardziej lubi pracę z najmłodszymi muzykami, który przygotowuje do pierwszych koncertów.

To jest ewenement na skalę powiatu, kraju a może jeszcze dalej… to musi być zaangażowanie kapelmistrza, rodziców tych dzieci chętnych, którzy nie będą siedzieli w telefonach tylko przyjadą poświęcać się swojej pasji – powiedział Wiesław Czaja, przewodniczący Rady Gminy Rzgów.

Zorganizowanie dętej orkiestry, która tak gra jak ta w Rzgowie myślę, że jest wyczynem nie lada i dowód, że to 110 lat trwa, to świadczy o tym jak głęboko zakorzeniona jest ta tradycja – powiedział Jarosław Maciejewski, wicewojewoda wielkopolski.

Poprzedni rok to zakup 20 nowych instrumentów, to znaczy że przyciągamy młodzież dzieci, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach, mamy 4 nowych instruktorów, którzy prowadzą dwa razy w tygodniu zajęcia – powiedział Grzegorz Matuszak, wójt gminy Rzgów.

Na zakończenie koncertu nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu i życzeń, nie stu, nie dwustu, a trzystu kolejnych lat orkiestrowego grania.