Licealiści uczą o równości i szacunku

 Licealiści uczą o równości i szacunku

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie stworzyli projekt „Wyjątkowi – tacy sami”, którego celem jest zmiana społecznego postrzegania osób z niepełnosprawnościami.

Zauważyliśmy, że w naszym otoczeniu osoby te często są wykluczane, niedoceniane, a nawet wyśmiewane, mimo że potrafią naprawdę wiele. Chcemy temu przeciwdziałać, dlatego stworzyliśmy ten projekt, aby edukować i budować większą świadomość na temat niepełnosprawności. Nasze działania koncentrują się na zajęciach edukacyjnych w szkołach podstawowych, podczas których uczniowie mają okazję dowiedzieć się, jak na co dzień funkcjonują osoby niewidome, poruszające się na wózku czy mierzące się z innymi ograniczeniami. Pokazujemy, że każdy z nas jest inny, ale jednocześnie wszyscy jesteśmy równi i zasługujemy na szacunek oraz akceptację. Poprzez wykłady i warsztaty szerzymy świadomość, przełamujemy stereotypy i uczymy, że nikt nie powinien być odtrącany – zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami – przekazali nam uczniowie.

W ramach projektu w dniach 10,11 i 19 lutego w szkołach podstawowych w Starym Mieście, Kucharach Kościelnych oraz SP9 odbyły się wykłady, podczas uczniowie poznali licealistów z II LO im. K.K Baczyńskiego w Koninie, wchodzących w skład projektu, wraz z liderką Aurelią Borkowską na czele. – Na spotkaniu zostali zaznajomieni z rodzajami niepełnosprawnościami; trudnościami, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne na co dzień oraz sposobami pomocy takim osobom. Dowiedzieli się, że mimo niepełnosprawności, są oni wyjątkowi, ale tacy sami, jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Zajęcia przeprowadzili doświadczeni nauczyciele z Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych Szansa w Koninie. Wykłady wzbudziły ogromne zainteresowanie i wszystkim bardzo się spodobały. To wydarzenie na długo zapisze się w pamięci uczniów jako inspirujące doświadczenie oraz źródło cennej wiedzy.