Mariusz Hertmann: Kalisz dla pokolenia XXV wieku

 Mariusz Hertmann: Kalisz dla pokolenia XXV wieku

Jakie obrazy dzisiejszego Kalisza zobaczy za 500 lat pokolenie XXV wieku, jeśli fotografie cyfrowe w plikach przetrwają może 25 lat, wydrukowane około 100 lat, a fotografie tradycyjne nie więcej niż 300 lat? Co przetrwa dłużej?

Mariusz Hertmann wykonał weduty współczesnych widoków Kalisza, w historycznie najtrwalszej technice fotograficznej – gumie dwuchromianowej. Przygotowanie jednego zdjęcia jest procesem manualnym, trwającym około dwóch tygodni. Na 12 wybranych przystankach autobusowych w Kaliszu zawisły powiększone kopie fotografii.  Dla wszystkich, którzy są ciekawi całego procesu manualnego powstawania fotografii i chcieliby obejrzeć z bliska oryginały, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ulicy Legionów 66 będzie prezentować prace z tego cyklu. Natomiast sam Mariusz Hertmann opowie o tym, jakimi zabiegami w swoim fotolaboratorium powołał je do życia.

Spotkanie z autorem odbędzie się 11 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej MBP im. A. Asnyka przy ul. Legionów 66 w Kaliszu. Tam też oryginalne prace będą prezentowane do końca lutego 2023 roku.

Natomiast w ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” do 15.01.2023 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina prezentuje prace Mariusza Hertmanna w przestrzeni Kalisza.

Projekt Kalisz dla pokolenia XXV wieku został zrealizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza 2022.

plakat wernisażu Kalisz

Mariusz Hertmann

Mieszka i pracuje w Kaliszu. Działa jako fotograf niezależny i producent. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową, reklamową i inscenizacyjną oraz przygotowaniem i produkcją wydawnictw. Od 2012 do 2017 roku z własnej inicjatywy i środków prowadził Uliczną Galerię Światowego Malarstwa, na ul. Franciszkańskiej, dzięki której w przestrzeni publicznej pojawiło się około 30 obrazów. Od 2005 do 2008 był prezesem „Jawnej Organizacji Fotograficznej”, która miała kilka wystaw zbiorowych w BWA w Kaliszu. A także kilka wystaw plenerowych na Rynku Głównym w Kaliszu, m.in.: Franciszkanie, Rynek Główny, Kalisz 2008.

Od 2002 roku Mariusz Hertmann wyprodukował kilkadziesiąt wystaw plenerowych i muzealnych oraz kilka wydawnictw. Uczestniczył w plenerach m.in: Podlaski Przełom Bugu; Krzętów nad Pilicą 2008; Sulejów 2009 czy Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018).

źródło: MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu