Noc spadających gwiazd już 21 października

 Noc spadających gwiazd już 21 października

Październik to zdecydowanie ulubiony miesiąc miłośników zjawisk astronomicznych. W tym tygodniu wypatrywać możemy deszczu meteorytów zwanych Orionidami, a kulminacja tego niezwykłego spektaklu nastąpi w nocy z 21 na 22 października.

Tegoroczny październik obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Kilka wyjątkowych pełni księżyca, wielka opozycja Jowisza i noce spadających gwiazd. Teraz natomiast zachwyci nas opadami nawet kilkudziesięciu meteorytów na godzinę.

Choć rój Orionoidów – meteorytów związanych z kometą Halleya obserwować można już od początku miesiąca, to jego maksimum przypada na najbliższy weekend – noc z 21 na 22 października.

Do obserwacji tego podniebnego spektaklu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Jeśli pogoda nie zawiedzie, wystarczy zabrać ze sobą ciepłe ubrania i udać się na obrzeża miasta z dala od łun świateł, a następnie podnieść głowę w górę. Nie musimy wypatrywać ich w  konkretnym miejscu na niebie, a obserwować całe sklepienie. Ci, którzy jednak nie mogą oddalić się w odpowiednie miejsce, również mają szansę zauważyć spadający meteoryt – te najjaśniejsze bowiem powinny być widoczne nawet w mieście.

Kosmiczny spektakl swoją kulminację osiągnie w drugiej połowy nocy, a więc po północy i potrwa aż do wschodu słońca. Opad Orionidów jest uważany za jeden z najpiękniejszych w ciągu roku, dlatego zdecydowanie warto zarwać dla niego noc.

Prędkość roju osiąga nawet 66 km/s, natomiast NASA przekonuje, że Orionidy mogą pozostawiać po sobie długie, świecące „ogony”, które widoczne są nawet przez kilka minut. Najszybsze meteoryty natomiast widoczne będą w postaci „kul ognia”.

Orionidy będziemy mogli oglądać jeszcze przez kolejne dni, aż do 7 listopada.

źródło zdj.: pomorska.pl/piaseczno.eu