Miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

 Miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

Właściciel kompleksu pałacowo-parkowego w Biedrusku zaoferował miejsca noclegowe dla obywateli z Ukrainy, którzy do końca listopada muszą opuścić hotel Ikar w Poznaniu. Jest ich blisko 200. Wszystko ze względu na zaplanowany wcześniej poważny remont kompleksu. Wielkopolski Urząd Wojewódzki prowadzi w tej chwili szereg rozmów z właścicielami miejsc noclegowych, aby każdy chętny otrzymał dach nad głową.

Właściciel miejsc hotelowych w Biedrusku zadeklarował, że część osób może wprowadzać się praktycznie od razu – mówi Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody. 
Obywatele Ukrainy zostaną ulokowani w pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, co więcej pokoje zgodnie z deklaracją właściciela obiektu zostaną przystosowane do potrzeb poszczególnych rodzin – dodaje.

Z Biedruska na poznańską Śródkę lub na os. Sobieskiego dojechać można bezpośrednio autobusem. W pobliżu jest szkoła podstawowa i przedszkole, w których uczniowie i dzieci mają już  zagwarantowane miejsce.

Osobiście sprawdzam miejsca noclegowe. Ich lokalizacje i warunki jakie proponujemy osobom aktualnie przebywającym w hotelu Ikar – mówi M. Daszkiewicz.

Czy w tym przypadku miejsca noclegowe pokrywają potrzeby uchodźców w 100 procentach?

 – Od początku tej sprawy mamy dużą wolę współpracy oraz chęć zapewnienia poszczególnym rodzinom godnych warunków. Nie jesteśmy jednak w stanie spełnić wszystkich próśb jakie kierowane są do nas ze strony uchodźców. Bierzemy jednak pod uwagę ich stan zdrowia, sytuację rodzinną czy podjętą do tej pory aktywność zawodową. – poinformował Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński

Cały czas prowadzone są zarówno rozmowy z mieszkańcami hotelu Ikar jak i instytucjami czy organizacjami deklarującymi pomoc w przeprowadzce. Dostrzegam ogromne wsparcie i wolę współpracy ze strony Polskiego Holdingu Hotelowego. Zarówno przez ostatnie lata, podczas pandemii, jaki i od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Pozwala mi to wierzyć, że w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba będziemy mogli wspólnie nieść pomoc – dodaje Michał Zieliński.

– Jesteśmy przekonani, że dobra wola obu stron doprowadzi do szybkiego rozwiązania tej sprawy. A w ciągu kilku najbliższych dni osoby przebywające w poznańskim hotelu Ikar trafią w nowe miejsca noclegowe.

źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu