Stroik na święta- uważaj z czego jest zrobiony

 Stroik na święta- uważaj z czego jest zrobiony

Okres świąt sprawia, że wszyscy z nas mają pełne ręce pracy. Niektórzy kupują prezenty i ozdobionych galeriach handlowych, inny gotują barszcz przy dźwięku kolęd, a inni ….pilnują lasu.

Ponieważ jest to również okres kiedy nasila się kradzież stroiszu, czyli młodych gałązek jodłowych. Niestety większość z tych, które możemy zakupić na nasze świąteczne stroiki pozyskiwana jest nielegalnie.

Leśnicy stale apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek oraz innych elementów dekoracyjnych na bazie stroiszu, tak by nie przyczyniać się do szkód w lasach.

Podczas kradzieży stroiszu złodzieje obierają sobie na cel młode jodełki i ucinają z nich prawie wszystkie gałązki. Takie drzewko skazane jest na obumarcie.

ucięty stroisz na stroik na święta

Proceder ten jest szczególnie dotkliwy dla jodłowych młodników w lasach świętokrzyskich, małopolskich i podkarpackich, gdzie jodła występuje pospolicie. Dlatego większość nielegalnie pozyskanego stroiszu w Polsce pochodzi właśnie z wymienionych regionów, w pozostałych bowiem ten gatunek drzew jest rzadki lub nie występuje wcale.

Nielegalne pozyskanie stroiszu jest wykroczeniem z art. 148 kodeksu wykroczeń i jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł, a dodatkowo w przypadku skierowania sprawy do sądu może zostać orzeczona nawiązka do wysokości 500 zł.

Jeden metr przestrzenny stroiszu jodłowego to zwykle ok. 600 do 1000 gałązek! By przygotować taką partię jedliny, złodzieje niszczą nawet kilkanaście arów gęstego odnowienia jodłowego. Dzieje się tak pomimo oferty sprzedaży stroiszu przez większość jednostek Lasów Państwowych na południu kraju. W wielu nadleśnictwach celowo planuje się zabiegi hodowlane w drzewostanach jodłowych na okres przedświąteczny. Okazuje się jednak, że dla odbiorców hurtowych korzystniejszy jest zakup gałązek pozyskiwanych z najmłodszych drzewek cechujących się delikatniejszymi gałązkami, których znacznie więcej mieści się w metrze przestrzennym niż z gałęzi starszych drzew wycinanych legalnie w ramach zabiegów hodowlanych.

stroik święta - stroisz , plansza

Straż Leśna stwierdza corocznie kilkadziesiąt przypadków nielegalnego pozyskiwania gałązek. Przeciwdziałając szkodom w okresie przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy prowadzą całodobowe patrole w okolicach narażonych na kradzieże. Wraz z innymi służbami intensywnie organizowane są wspólne akcje, w tym skierowane głównie na kontrolę punktów sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru.

Kupując wiązankę, stroik świąteczny czy inne ozdoby na bazie roślin leśnych, warto zapytać o pochodzenie gałązek i innych elementów, z których została zrobiona. Uczciwy nabywca otrzymuje w nadleśnictwie odpowiedni dokument potwierdzający legalność zakupu.

źródło: https://konin.poznan.lasy.gov.pl/