PPOZ: komunikat WOW NFZ to straszenie pacjentów!

 PPOZ: komunikat WOW NFZ to straszenie pacjentów!

PPOZ: Podpisujemy umowy i to bezterminowo! Gabinety w nowym roku otwarte!

– Pracujemy na pełnych obrotach (przy ogromnej obecnie liczbie chorych!!!) i uspokajamy, że będziemy pracować po 1 stycznia 2023 roku! Komunikat Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, informujący, a raczej dezinformujący, iż podmioty podstawowej opieki zdrowotnej nie chcą podpisać aneksów do umów to zwyczajne straszenie pacjentów! Aneksy podpisać chcemy i to bezterminowo, co jeszcze w październiku zaproponował nam NFZ! podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z komunikatu, który dzisiaj ukazał się na stronie WOW NFZ wynika, że 30 procent podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej odmówiło podpisania aneksów do umów na świadczenia zdrowotne z WOW NFZ, co oznacza, że od nowego roku pacjenci nie będą mogli się w nich leczyć.

– Jest to całkowitą nieprawdą. Po tym, jak NFZ odrzucił naszą pierwszą propozycję aneksowania umów na najbliższe 12 miesięcy, zgodnie z obowiązującym prawem i zapisami ustawowymi (mówiącymi, że umowy w podstawowej opiece zdrowotnej są bezterminowe), chcemy aneksować umowy właśnie bezterminowo! Nasze stanowisko zostało przedstawione zarówno Wielkopolskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ, jak i prezesowi NFZ Filipowi Nowakowi. 27 miesięcy, które zaproponował NFZ jest dla nas niezrozumiałym terminem. Nie podano żadnego do niego uzasadnienia! Jedynym powodem jaki się nasuwa na myśl jest przesunięcie terminu na „po wyborach“. Ale czy tak jest? To już nie nasza polityka. My chcemy umów bezterminowych, podobnie jak ma większość podmiotów poz w Polsce! – podkreśla Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ zwracają uwagę, że pod niepokojącym komunikatem, który ukazał się na stronie WOW NFZ… nikt się nie podpisał!

– Czyje to stanowisko? Nie wiemy! Nieznane są nam także przyczyny takiego działania WOW NFZ wobec nas! Możemy jedynie uspokoić pacjentów, że lekarze rodzinni (którzy przy obecnej ogromnej fali zachorowań na infekcje, przyjmują ogromne rzesze pacjentów oczekujących w długich kolejkach), będą pracowali także po 1 stycznia! Chyba, że swoimi działaniami zablokuje to WOW NFZ, co już dziś ma miejsce w Kępnie, czy Kole. Tam WOW NFZ podobno anuluje aneksy obecnym podmiotom, nie wiadomo dlaczego. Czyżby to próba zmuszenia pacjentów do leczenia w szpitalach?! My podkreślamy – nie chcemy się już bawić w aneksowanie umów na kolejne terminy, walczyć o kolejne miesiące, tylko zgodnie z zapisami ustawowymi, jak i październikową propozycją NFZ podpisujemy umowy bezterminowe! Jeszcze raz informujemy i zaznaczamy – przychodnie chcą i będą opiekować się swoimi pacjentami po 1 stycznia 2023 roku! – podkreśla prezes PPOZ.

źródło: Biuro PPOZ