Niedziela, 7 czerwca 2026
Konin 21°C Koło 21°C Słupca 21°C Turek 21°C
Pilne

Mistrz słowa w Wierzbinku w ramach akcji Funduszowy Maj

Gmina Wierzbinek zorganizowała dla swoich mieszkańców wyjątkowe wydarzenie kulturalne, wykorzystując do tego celu środki z Unii Europejskiej. W ramach akcji Funduszowy Maj lokalny Gminny Ośrodek Kultury odwiedził gość specjalny, wybitny językoznawca oraz wieloletni członek Rady Języka Polskiego, profesor Jerzy Bralczyk.

Akcja Funduszowy Maj w gminie Wierzbinek

Lokalny samorząd od lat plasuje się w czołówce regionalnych liderów pod względem skutecznego pozyskiwania unijnych funduszy. Dzięki tym dotacjom gmina Wierzbinek mogła przygotować dla lokalnej społeczności bogaty program spotkań ze znanymi osobami. W kalendarzu wydarzeń zaplanowano m.in. wizytę Artura Andrusa, a dla najmłodszych mieszkańców zorganizowano spektakl teatralny pod tytułem „Kot w butach”. Wydarzenie z udziałem profesora przyciągnęło tłumy słuchaczy, którzy chcieli zgłębić tajniki oraz piękno języka polskiego. Przedstawiciele środowiska wiejskiego wyrazili dużą radość z faktu, że spotkania z tak wybitnymi erudytami odbywają się bezpośrednio w ich miejscowości.

Profesor Jerzy Bralczyk o literaturze i języku polskim

Podczas spotkania z publicznością znany językoznawca z dużym wdziękiem oraz humorem poruszał tematy bliskie każdemu człowiekowi. Profesor Jerzy Bralczyk omawiał kwestie dotyczące codziennych relacji międzyludzkich, sytuacji życiowych oraz klasycznej polskiej literatury. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jego popisowa recytacja fragmentów poematu „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. Naukowiec z pasją opowiadał o tym, jak narodowy wieszcz opisywał staropolskie uczty oraz jedzenie. Słuchacze docenili lekkość, z jaką gość wyjaśniał zjawiska lingwistyczne, w tym wpływ intonacji na zmianę sensu wypowiedzi. Zapytany o kondycję współczesnej polszczyzny w dobie nowych technologii, profesor zaznaczył, że nie należy stosować łatwych uogólnień, ponieważ obok osób niedbających o poprawność są też tacy, którzy szczerze kochają swój język ojczysty. Na zakończenie spotkania gość przekazał specjalne życzenia dla widzów Telewizji Wielkopolskiej.

Zachęcamy serdecznie wszystkich mieszkańców powiatu konińskiego i całego regionu do obejrzenia naszego materiału wideo, aby poczuć atmosferę tego wyjątkowego święta polskiego słowa.

Udostępnij:

Zobacz również